Ten, kdo má rozum, nenechává válet svoje peníze jenom tak bez užitku doma. Nejen že by tu hrozilo třeba i nemalé nebezpečí, že tam ty peníze najde někdo nepovolaný a zcizí je nebo tyto doznají jiné újmy, ale navíc tu tyto pozbývají kvůli inflaci své hodnoty více než jinde.
Ti, kdo mají nějaké peníze navrch, tedy uvažují nebo by se alespoň měli zamýšlet nad tím, co s takovými penězi udělat. A pokud se je člověk nerozhodne utratit, možná mu přijde vhod možnost uložit si je na účet.
Jenže účtů existuje celá dlouhá řada druhů. A nejsou rozhodně jeden jako druhý. A tak musí každý zvážit, co od podobné nabídky očekává, respektive se nechat inspirovat nabízenými možnostmi. Aby s nezvolil něco, co není přesně to pravé.
Z jakých účtů si pak našinci vybírají?
Mnohým z nás je známo, že máme na výběr z účtů běžných či spořicích, máme tu ale i různé termínované vklady či vkladní knížky. A z těchto si může každý vybrat to, co mu vyhovuje. Nebo v dnešní době, kdy finanční produkty vesměs nevydělávají, alespoň něco, co mu nejméně nevyhovuje.
Běžné účty jsou tu pro ty, kdo je chtějí využívat k příjmu peněz a provádění plateb. Pro účely spoření jsou pak tyto účty nevhodné, protože nevynášejí a nejednou jsou spojeny s různými poplatky, zatímco úroky jsou tu vesměs na nule nebo jen těsně nad ní. A ani půjčení si v podobě kontokorentu nemusí být ideální, protože jde o docela drahou nabídku. K takovému účtu vesměs náležejí i platební karty, a může zde být sjednané i nejrůznější pojištění.
Spořicí účty jsou pak určené k tomu, aby se na nich ukládaly peníze s úmyslem jejich zhodnocení. Ovšem toho se ani zde nejednou nedá dosáhnout, ani zde se dnes nenabízejí nikterak horentní úroky a vesměs se nedosahuje ani hranice inflace.
Obdobně je tomu i u termínovaných vkladů, u nichž se ukládají peníze na delší časový úsek a za to jsou nabízeny na oplátku vyšší úroky než na spořicím účtu.
A o vkladních knížkách se rozepisovat netřeba, že? Ty jsou na našem trhu už odedávna takovou stálicí, že snad není nikoho, kdy už by tu nevěděl své.