Chcete úvěr nebo hypotéku? Táží se Vás na pobočce banky. Tak co to bude? Přejete si úvěr? Nebo raději hypotéku? Co z toho si vyberete? Další nepříjemné otázky. V některých případech je lepší mít alespoň základní informace o tom, co tato slova znamenají. Půjčky, úvěry, hypotéky, všechno se to točí kolem financí. Jestliže jste právě v období, kdy se o tuto problematiku zajímáte, je dobré mít alespoň základní přehled o tom, co je vlastně hypotéka, co je to úvěr a co půjčka? Může se to hodit jak v přítomnosti, tak rozhodně i v budoucnosti.
Když se řekne půjčka, myslíme tím všeobecně téma půjčování financí. Půjčku si můžete dohodnout i s kamarádem, firmou, ale také s bankou nebo jinou společností. Na základě dohody získáte finance. Jakmile je budete mít, můžeme mluvit o půjčce.
Základní rozdíly
Pod pojmem hypotéka si představíme finance, které jsou spjaty se zástavou nemovitostí. Každá hypotéka tedy druh hypotečního úvěru, souvisí se zastavenou nemovitostí. Tou ručíte, a pokud nesplácíte, banka ji může prodat. U hypotéky se tedy vždy ručí nemovitostí. Hypotéky se berou na delší časové období, například 20 či 30 let. Můžete je postupně splácet. Je zde také možnost doplatit hypotéku, a to v případě období fixace, což je jednou za rok, období dlouhé asi jeden měsíc, kdy můžete úvěr splatit nebo splatit jeho část. Dohodne se doba splatnosti hypotéky i doba fixace. Jakmile doba fixace vyprší, můžete v případě vašeho zájmu banku změnit (například z důvodu nižšího úroku v konkurenční bance). Peníze z hypotéky se vždy používají na bydlení. Například na koupi bytu, stavbu domu, rekonstrukci.
V případě úvěru mluvíme o dohodnuté a sepsané smlouvě. Jakmile se smlouva podepíše, nabývá její platnost, dohoda má listinnou pravomoc a můžeme mluvit o úvěru. Následně o peníze stačí jenom požádat a na základě předešlého schválení bude vše vyřízeno. Můžete a nemusíte této možnosti využít. Úvěry se mohou brát i na vyšší částky a mohou a nemusí být zastaveny nemovitostí. Peníze z úvěru mohou být účelové, takže je můžete využít na bydlení, ale existují i neúčelové úvěry, kdy můžete peníze využít podle své vlastní představy. Záleží na konkrétní nabídce od bank nebo společností.