Někdy to prostě vyplyne ze situace, zejména pokud vám někdo nabídne odkup bytu, ve kterém zrovna bydlíte. Jindy se zase můžete rozhodnout, že po sérii nájmů už byste rádi měli něco vlastního. Ať už je situace jakákoli, jistě si kladete otázku, zda je na to ten správný okamžik. Prvním aspektem je samozřejmě to, že vůbec máte vyhlédnuté bydlení, na které si hypotéku chcete vzít. Opatrné by měly být zejména páry, které do budoucna plánují rodinu. V takovém případě není možná ten nejlepší nápad brát si hypotéku na garsonku, ze které se stejně budete za pár let stěhovat. Opatrnost je také na místě v situaci, kdy se rozhodnete radikálně změnit životní styl, třeba odstěhovat se z centra města na samotu u lesa. Nechcete se přece na dlouhé roky uvázat půjčkou jen proto, abyste po pár měsících zjistili, že nesnášíte kočky, střecha zatéká a na seno máte alergii.
Další věcí, co musíte zvážit, je zaměstnání. Většina lidí si hypotéku bere až ve chvíli, kdy má stálé zaměstnání, a asi vědí, proč to dělají. Banky se samozřejmě na příjmy dívají, a to nejen na to, kolik máte momentálně na kontě, ale i to, jaké je u vás riziko, že půjčku v budoucnu nebudete schopni splácet.
Takže pokud máte dohodu o provedení práce nebo žijete z brigád, je možná lepší se nejdříve pokusit získat smlouvu na dobu neurčitou. Jste-li OSVČ, je samozřejmě vhodné načasovat si půjčku do doby, kdy se vašemu byznysu daří. I pokud ale stálý příjem máte, je nezbytná opatrnost. Pokud si nejste jisti, udělejte si jednoduchý test: zkuste si po dobu několika měsíců odkládat stranou částku, který zhruba odpovídá výši splátky. Pokud vám to půjde, a nebudete mít dojem, že byste nějak výrazně strádali, je to dobré znamení. Naopak když se ukáže, že byste kvůli splácení hypotéky museli sahat na peníze určené na takové věci jako jsou jídlo nebo energie.
Ale nejdůležitější věcí je samo sebou to, jestli vy opravdu hypotéku chcete, nebo jestli vás do ní tlačí někdo jiný. Nenechte se zviklat tím, že si hypotéku berou lidé okolo vás, tohle by mělo být jen vaše rozhodnutí.