Všechno pro naše potomky, to je přece životní motto každého rodiče. Vychovat, zabezpečit a co nejlépe připravit na dospělý život tam venku, mimo naši bezpečnou náruč. Je samozřejmé, že se jim budeme snažit jejich budoucnost usnadnit třeba i tím, že jim pomůžeme spořit a jejich budoucí byt či dům.
Zajímá vás, jak a kde se dají finance uložit bezpečně, aby se v průběhu let zhodnocovaly a jak o tyto výhody nepřijít?
Burzu neovlivníte
Nelze předpovídat ani krach ani nárůst, bohužel nemůžeme zamezit ani vzniku finančních krizí – pak jsou bankroty stejně náhlé, jako krach celé finanční sféry. Každé bance se může stát, že náhle musí ukončit činnost.
Kdysi byly nejoblíbenější formou spoření pomocí tzv. vkladních knížek.
Uspořená částka se zapisovala do papírové knížečky a lidé si mysleli, že peníze tam mají jisté. Ano, to ano, ale v dnešní době jsou tyto knížky nevýhodné a úroky oproti devadesátým létům, kdy byly vkladní knížky nejpopulárnější, hluboce poklesly. Jejich výhodou však zůstává, že neplatí žádné poplatky za zřízení a dokonce ani vedení tohoto typu spoření.
Snižující se úrok
Největší nevýhodou spořicích účtů je ten, že na nich rychle klesají úroky, přesto jsou v republice stále nečekaně oblíbené. Nejvyšší možný úrok se pohybuje okolo 1% a nižší, navíc s přibývajícími roky klesá. Výhody jsou takové, že nemusíte schraňovat často i vyšší částky doma a zřízení a vedení účtu nepodmiňují žádné vedlejší poplatky.
Tento typ účtu také nemá výpovědní lhůtu. Jenže budou-li finance na účtu vedené dejme tomu dvě dekády a bude na nich minimální úrok, ihned po výběru po takové době bude finanční obnos znehodnocen kvůli neustálé inflaci.
Co jsou spořicí účty pro děti?
Některé banky nabízejí typ spořicího účtu určený většinou dětem do patnácti let. Dětské konto funguje tak, že na něj jako rodič spoříte, a ve chvíli, kdy dítě dosáhne určitého věku podle smlouvy, dostane vlastní platební kartu a může s účtem zacházet jako s běžným uživatelským.