Často nám z těch všech názvů jde hlava kolem. Debetní nebo kreditní? Která je která? Začneme tedy hezky od začátku. Jako základní si řekneme, že snad všichni vlastníme běžný účet. K němu náleží karta. A jaká to je? Pokud jste odpověděli, že debetní máte pravdu, pokud že kreditní, tak pravdu nemáte. K běžnému účtu náleží debetní karta. Na svém účtu máte své vlastní peníze, se kterými platíte pomocí debetní karty. Na kreditní kartě, která s vaším běžným účtem nesouvisí, nemáme žádné vlastní peníze, protože u této karty čerpáme peníze formou úvěru. Platit s ní můžete běžně, většinou se však tyto peníze využívají na nějaké větší výdaje, nebo jako finanční rezerva pro nečekané události. Na kreditce totiž nemáme vlastní peníze, ale čerpáme je pomocí revolvingového úvěru od banky.
Kreditní kartu vám může vystavit jakákoliv banka. Nesouvisí s vaším běžným účtem. Většinou je na ní při revolvingovém úvěru nějaký limit. Pozor bychom si při používání kreditky měli dát na poplatky, proto je dobré porovnávat různé nabídky.
Na první pohled stejné, svým fungováním však úplně jiné
Zajímavostí je, že na první pohled se kreditní a debetní karty nemusí skoro vůbec od sebe lišit. Jsou si velice podobné a zřejmě byste pouhým mrknutím na jednu nebo druhou nepoznali žádný rozdíl. Kreditních i debetních karet je v dnešní době již spousta. Lišit se mohou obrázkem, který si na ně necháte natisknout. Což je v dnešní době již také možné.
Svým fungováním a principem jsou však rozdílné. Jak jsme si již řekli, tak debetní kartu míváme v peněženkách častěji, protože souvisí s běžným účtem. Naproti tomu kreditní karty zatím v našich končinách mají lidé jen zřídka. Kreditní souvisí s revolvingovým úvěrem, ze kterého čerpáte peníze, ale s kartou platíte vlastně zcela běžně. Ovšem nemáte na ni vlastní peníze, ale používáte peníze z banky, protože se jedná o úvěr čili o jakousi půjčku. To je základní, a především hlavní rozdíl mezi těmito kartami, protože na debetní, která souvisí s běžným účtem, máme vždy peníze vlastní například těžce vydělané.