Základem je si pečlivě prostudovat každou nabídku půjčky. Tedy zkontrolovat všechny důležité údaje, abyste se nakonec neupsali něčemu velice nevýhodnému. Je důležité si uvědomit, zda je půjčka výhodná pro vás, nikoliv pro poskytovatele půjčky. Nenechte se zviklat lákavými reklamami, reklamními poutači a billboardy. Věnujte svůj čas studování různých nabízených půjček. Neprohloupíte.
Pozornost věnujte nejen úroku, ale i RPSN. RPSN je roční procentní sazba nákladů a udává procentuální podíl z dlužné částky. Tento podíl musí zaplatit spotřebitel za období jednoho roku. Obsahuje výdaje spojené s čerpáním úvěru. RPSN musí uvádět všichni poskytovatelé spotřebitelského úvěru, neuvádí se však u hypoték.
Zvolit hypotéku či spotřebitelský úvěr?
Hypotéka se vyplatí, pokud potřebujete zapůjčit větší obnos peněz. Většinou se jedná o finanční částku vyšší než 200 tisíc Kč. Nevýhodou hypotéky je, že je zde velice dlouhá doba splácení úvěru. Někdy je tato doba i delší než 10 let. Navíc banky požadují zástavu nemovitosti. Ručit lze však i jinými objekty. Výhodou je pak poměrně nízký úrok. Hypoteční banky nabízejí dva typy úvěrů. Jedná se o účelovou hypotéku, kterou lze použít pouze na investice do nemovitosti a o neúčelovou hypotéku, kterou můžeme použít v zásadě na cokoliv (tzv. americká hypotéka).
Spotřebitelský úvěr lze sjednat téměř u každé banky a je možné ho sjednat i online. Úvěry, které lze sjednat online jsou často velmi rychlé, a tak můžete očekávat přírůstek peněz na vašem účtu velmi rychle. Tento typ úvěru poskytují bankovní i nebankovní instituce. Na internetu tak najdete nabídky od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB, Reiffeisenbank, Zonky, Sberbank, AirBank, Home Credit či Unicredit Bank.
Věnujte tedy rozhodování dostatek času a nedělejte unáhlené závěry. Dobře si rozmyslete, který typ úvěru využijete a od které banky si necháte úvěr poskytnout.