Pohotovostní formu úvěru poskytují banky a jedná se o možnost využít peníze v budoucnu. Pohotovostní úvěr si tedy můžete zřídit ještě předtím, než něco začnete řešit. Peníze následně máte snadněji k dispozici. O pohotovostním úvěru se až tolik běžně nemluví, proto si můžeme říci, co vlastně tato forma úvěru znamená. Pohotovostní úvěr se týká zajištění bydlení. Je tedy jakýmsi způsobem spjat s hypotékou. Znamená, že klientovi banka předem schválí úvěr. Často klienti totiž nemají nemovitost, kterou by mohli ručit a chtějí si zařídit vlastní bydlení. Takovýchto lidí je u nás v České republice určitě přehršel, proto jim banky vychází vstříc, tímto krokem. Úvěr se předem schválí a poskytne se nějaká doba čili lhůta, po kterou si klient může hledat bydlení. Může se jednat například o pár měsíců, většinou půl roku i delší časové období, záleží na konkrétních podmínkách banky. Jakmile si klient najde bydlení, odhadne se částka a tento pohotovostní úvěr se změní na hypoteční úvěr. Klient může finance použít, k nákupu nemovitosti, ke koupi domu, bytu, a jakmile peníze použije, začne splácet dohodnuté měsíční splátky.
S pohotovostním úvěrem můžete i stavět
Pohotovostní úvěr není určen pouze na koupi bytu nebo na koupi nemovitosti jako je dům, můžete s ním také začít stavět. Můžete jej využít i v nějaké složité životní situaci.
Takže jak vše funguje v praxi? V praxi to znamená, že než si najdete konkrétní bydlení, například konkrétní nemovitost nebo byt, můžete využít pohotovostního úvěru, aby Vám banka již úvěr předem schválila. Jakmile konkrétní nemovitost najdete, podmínky se upraví podle získaných konkrétních odhadů dané nemovitosti a vznikne z toho běžný hypoteční úvěr.
Úvěrová smlouva je vlastně podepsána předem, takže peníze pak máte kdykoliv k dispozici a nemusíte následně opět další a další měsíce čekat na vyřizování hypotéky. Informovat se můžete vždy u konkrétní banky poskytující pohotovostní úvěr.