Mnoho obchodů v dnešní době nabízí mimo prodeje svého zboží za hotové i prodej zboží na splátky. Je to poměrně jednoduchá a rychlá cesta k tomu, jak získat potřebný vybavení do domu či bytu. Bohužel, ne vždy se to může vyplatit. Koupené zboží na splátky vás může vyjít dráž.
Po jakém ověřeném finančním produktu sáhnout?
Mezi dva rivaly finančních produktů patří: účelový úvěr na bydlení a neúčelový úvěr.
Ale jaký je mezi nimi tedy rozdíl?
1. Účelový úvěr
Je využíván zpravidla k nákupu spotřebních věcí (zboží a služeb). Co se týče výše úrokové sazby, vychází účelový úvěr výhodněji než neúčelový. Úroková sazba je nižší, takže celková cena úvěru bude také nižší. Avšak u tohoto úvěru bankypožadují striktně doložit použití účelu. To znamená, že už při žádosti musíte uvést, co budete chtít úvěrem financovat
a samozřejmě bude banka požadovat i doložení faktur a pokladních dokladů. Po předložení faktur banka vyplatí bezhotovostně peníze na účet prodejce.
Doporučení: Chcete-li si půjčit pouze na vybavení, bude pro vás nejlepší, když si vyberete některou z nejvhodnějších půjček na vybavení domácnosti, pokud budete vyžadovat
i stavební práce, bude vhodnější úvěr na rekonstrukci bytu a domu.
2. Neúčelový úvěr
Oproti účelovému úvěru má mnohdy vyšší úrokovou sazbu, ale je častější volbou pro lidi, které nebaví si hlídat faktury a pokladní doklady. Tudíž můžeme s penězi naložit, jak chceme. V tomto případě banka vyplácí peníze hotovostně nebo bezhotovostně na účet, který si určí klient.
Potřebujete půjčit větší částku peněz?
Neměli bychom ještě opomenout nákladnější investice do bydlení a to způsobem hypotéky na bydlení.
V případě účelové hypotéky na rekonstrukci bytu a domu můžeme počítat s nižším úrokem, ale s delší dobou splatnosti. Je to dáno tím, že se počítá s vyšší půjčenou částkou. Ovšem důležitou podmínkou je, že musíte nějakou nemovitostí ručit.
Oblíbenost také stoupla u tzv. amerických hypoték, což má formu neúčelového úvěru
a vyhovuje klientům zejména tím, že nemusí uvádět k čemu hypoteční úvěr potřebují.
Od minulého léta 2017 jsme mohli zaznamenat mírný nárůst úrokových sazeb u hypoték,
ale tento nárůst je jen opravdu nepatrný. Nicméně úroková sazba bude stoupat i nadále, proto se doporučuje neotálet s hypotékou moc dlouho.
Doporučení: Když se rozhodnete pro hypotéku, spočítejte si na kolik vás vyjde celková rekonstrukce a nezapomeňte k tomu připočíst i nějakou rezervu, protože se může stát,
že nastanou i určité komplikace, pro které vám půjčené finanční prostředky nemusí stačit.
Pro jistotu se určitě vyplatí nechat zkontrolovat právníky veškeré smlouvy, což může vyjít
na 3 až 5 tisíc. Nebojte se obrátit i na zkušeného finančního nebo úvěrového poradce, který vám pomůže nastínit další možné cesty, jak předejít tomu, abyste předešli finančním škodám.