Když se vám v cizině stane dopravní nehoda, zpočátku se postupuje stejně jako u nás. Nejprve je třeba se z havarovaných vozidel přemístit mimo vozovku. V případě zranění zavolejte záchranku a poskytněte první pomoc. Pokud si nebudete jistí, co dělat v této situaci dál, nejlepším řešením je vytočit číslo asistenční služby vaší pojišťovny.
Pojišťovna vám poradí například:
Ø Jak máte postupovat dál.
Ø Na co byste si měli dát pozor.
Ø Pomůže vám s překladem.
Ø Případně se může do situace aktivně vložit.
Ø Může vám pomoci řešit nehodu se zdejšími úřady.
Pozor byste si v zahraničí měli dávat především na to, co podepíšete. Jestliže jste nehodu nezavinili, jste poškození. Potom se vám vyplatí přivolat policii a sepsat s ní protokol. Rovněž obkreslete a nafoťte postavení automobilů, a pokud to bude nutné, odstavte je stranou, případně počkejte, až přijede policie. Po příjezdu policie je nutné vyplnit formulář o dopravní nehodě. Vhodné je použít standardní evropský záznam o nehodě, který má pro všechny jazyky stejnou strukturu. Pokud v protokolu nebudete něčemu rozumět, nepodepisujte jej. Důležité je do formuláře připsat svoji verzi nehody v češtině a podepsat se teprve pod ni. S překladem by vám případně měla pomoci rovněž asistenční služba vaší pojišťovny. V každém případě je nutné nehodu důkladně nafotit, a to jak z více stran, tak i jednotlivá poškození, aby byla viditelná celá nehoda, ale i detaily. Před odjezdem od nehody je třeba mít všechny důležité údaje o druhém účastníkovi, nebo více účastnících, rovněž tak kontakty na případné svědky.
Pojišťovna
Pokud byla nehoda zaviněna vámi, je třeba nahlásit způsobenou škodu pojišťovně, u které máte sjednané povinné ručení, ihned po návratu do České republiky. Pojišťovně předejte všechnu dokumentaci s veškerými záznamy a rovněž s fotografiemi. Vaše pojišťovna bude následně kontaktovat poškozeného, a všechny záležitosti s ním vypořádá.