Před několika lety by žádného bankovního úředníka nenapadlo, nabídnout s úsměvem na tváři hypotéku třeba ženě na mateřské dovolené nebo podnikateli. Dnes je to ale možné a nikdo se tomu nediví. Je to tím, že banky si uvědomují, že zapomenout může někdy každý a že to z něj hned nedělá neplatiče, a také začali uznávat více druhů příjmů, než tomu bylo cca před pěti lety. Zlomovým obdobím, kdy se vše začalo měnit, byla druhá polovin roku 2014 a začátek roku 2015.
Jaké příjmy banka uzná:
✗ příjem z obratu podnikatele
✗ příjem z budoucího pronájmu
✗ refinancování zcela bez dokládání příjmů
✗ mateřská
✗ invalidní důchod
✗ sociální příjem
✗ pracovní poměr na dobu určitou
✗ příjem ze zahraničí
To je jistě benevolentní! Banky se ale liší v okolnostech, za jakých jsou ochotny lidem půjčit. To je pak nutné se řídit jednotlivými pravidly bank.
Je pěkné, že banky půjčují téměř komukoli. My, jako klienti, se ale musíme zamyslet a velmi pečlivě zvážit, jestli si půjčit opravdu chceme. Vzhledem k tomu, že některé půjčky vyhodnotí banka jako více rizikové, jsou méně výhodné než ty, u kterých klient doloží solidní, stabilní příjem.
Hypotéku dostanete, i když nedoložíte žádný příjem, je to ale samozřejmě zase za určitých pravidel. Jak vidíte, všechno je možné, tedy téměř všechno. Jen vždy musíme zvážit, jestli je pro nás taková půjčka rentabilní.
Zatímco dříve bylo téměř nemyslitelné, aby banka půjčila na 100% nemovitosti, dnes vám tuhle možnost nabídne na první schůzce.
S lákadly raději opatrně
Snadná dosažitelnost hypotéky láká stále více lidí. Více, než velkou hypotéku ale určitě zvažte, zda na splácení máte a mít v budoucnu budete. Jasně, že nelze předvídat úplně všechno, ale rozumný výhled na rok dopředu bychom zvládnout mohli. A když ne sami, můžeme zapojit třeba rodiče. Obecně totiž platí, že o úvěr mohou žádat maximálně čtyři osoby ze dvou domácností.