Potřebujeme bydlet, anebo jen opravit stávající dům, byt či daný objekt. Co ale, když naše finance jsou minimální, či dokonce žádné? Musíme si s tím poradit a to, dle toho, jak vše je potřeba mít. Existují druhy půjček a to na bydlení, anebo na samotné pořízení toho, co je libo. Podle toho, o jaké finance nám jde, si pak smíme dobře a výhodně vybrat dané druhy hypoték či půjček.
Vybrat si správně a co úroky?
Nové či lepší bydlení si dnes můžete pořídit, aniž byste měli naspořeny vlastní peníze. Většina bank Vám totiž poskytne hypotéku na celou cenu nemovitosti. Stále však platí pravidlo, že na čím vyšší část ceny nemovitosti si půjčujete, tím vyšší máte úrokovou sazbu. Rozdíl v úrokových sazbách mezi tzv. 100% hypotékou (tj. berete si úvěr na celou cenu nemovitosti) a hypotékou na 85 % ceny nemovitosti (tj. 15 % ceny platíte ze svých úspor) jsou i dva procentní body. V praxi se tedy vyplatí mít něco naspořeno.
Na trhu jsou hypotéky bez prokazování příjmu. Jenže, úroková sazba těchto úvěrů se pohybuje mezi 4 % – 9 %. Úrokové sazby hypoték s prokazováním příjmů přitom klesly už pod 2 %. Z toho plyne, že prokázat příjem se prostě vyplatí. Banky přitom nebude zajímat pouze to, kolik peněz vyděláváte, ale také to, jaké příjmy jste měli v minulosti a jaká je stabilita těchto příjmů. Komplikací v tomto směru je, pokud máte první pracovní smlouvu na dobu určitou s dobou trvání 12 měsíců, v tomto případě Vám většina bank úvěr neposkytne. Pokud jde o Vaše minulé příjmy, ty banky sledují až rok zpětně. Zajímá je přitom vývoj Vašich příjmů (jestli je Vaše výplata jednou větší a pak zase menší). Případné kolísání příjmů pak banka Vaše příjmy zprůměruje. Není to lehké, správně si vybrat, ale pomoc odborníků, se vždy vyplatí.
Není to žádný med
Mít tedy správnou hypotéku i s nízkým úrokem, ale také mít dostatek financí, co je potřeba, je opravdu těžké, ale ne nemožné. Doporučují se propočty, kde se pak můžete jednoduše řídit, dle kalkulací a čísel zde, co je nejlepší.
Účelové a bez účelu
Podle toho, nač dané finance potřebujeme, se lehce můžeme rozhodnout, zda jsou pro nás lepší hypotéky, kde se prokazuje daný účel, či nám stačí výše půjček, kde prokazování účelu, není pro dané banky potřeba. Vždy si zvolte to, co nám daná situace přináší a to s rozumem a dle potřeb.