Jak dlouhou zvolit fixaci na hypotéku?

Chcete si pořídit dům na hypotéku nebo vám končí fixace na stávájící? Přemýšlíte, jak dlouhou si zvolit fixaci? Poradíme vám.

  1. Růst cen hypoték

Původním předpokladem z roku 2019 bylo, že růst cen nemovitostí a úrokových sazeb bude pokračovat i v následujících letech. ČNB navyšovala úrokové sazby. V květnu 2020 však došlo ke zlomu. Repo sazba byla velmi rychle snížena z 2,25 % v únoru na 0,25% jak v květnu informoval jako jeden z prvních Finanční patron. Následně došlo k výraznému zlevnění hypoték. Ekonomika vlivem pandemie koronaviru výrazně zpomalila. V září se úroková sazba hypoték pohybovala na úrovni 2,15 %, v lednu 2021 to bylo 1,94 % p.a.. Takto nízké úrokové sazby vám nenabídne žádná půjčka bez registru ani půjčka na ičo.

půjčka

  1. Pokles sazeb je překvapivý

Odborníci neočekávali, že by v následujících měsících došlo k poklesu cen hypoték. Banky se příliš nehrnuly do toho, aby byla hypotéka levná. Přesto však došlo k poklesu cen. Podíl nesplacených hypoték není tak vysoký, jak banky při první vlně pandemie očekávaly. Velký význam má také konkurenční boj bank. Banky vzhledem k velkému zájmu klientů nebudou mít zřejmě již brzy potřebu držet úrokové sazby hypoték na minimální úrovni.

Růst úrokových sazeb letos nejspíš podpoří i ČNB. Je ale velmi pravděpodobné, že ke zvýšení základních sazeb přistoupí naše centrální banka nejdříve v listopadu. Důvodem je velká nejistota kvůli stále panující pandemii koronaviru.

kalkulačka

  1. Na jak dlouho zafixovat hypotéku?

Pokud chcete řešit fixaci hypotéky, je důležité si vybrat co nejvýhodnější období z hlediska úroku a výše splátky. Než si fixaci zvolíte, zodpovězte si otázku, zda chcete platit stále stejnou splátku co nejdelší dobu nebo naopak chcete hypotéku splatit co nejdříve i za cenu vyšší splátky. Ale pozor na to, abyste vždy zvládali splácet a nedostali se do problémů. Mohlo by pak dojít k zesplatnění dluhu.

Fixaci úrokové sazby si je možné zvolit na 1, 3, 5 či 10 let. Výjimkou však není ani fixace na 2, 7, 15 či 20 let. Delší fixační období zvolte ve fázi ekonomického cyklu, kdy jsou úrokové sazby nízké a v následujících letech se očekává růst. Krátké fixační období naopak zvolte v době růstu úrokových sazeb, kdy se však očekává možný pokles.