Kontokorent můžeme označit za jakousi doplňkovou službu k běžnému účtu. Jakmile si jdete zřídit bankovní účet, mohou se vás již na přepážce zeptat, zdali budete chtít nastavit a využívat možnost kontokorentu. O jakou službu se jedná? Kontokorent laicky řečeno znamená, že můžete jít s účtem do mínusu. Od banky si tedy vezmete jakýsi druh půjčky. V praxi jde o to, že jakmile na svém bankovním účtu nemáte již dostatek financí, nemáte tam peněžní hotovost a potřebujete zaplatit ještě nějaké platby, můžete jít s účtem takzvaně do mínusu, tedy přečerpat peníze z jejich prostředků. Hned, jakmile je budete mít, tak je tam opět vrátíte a dostanete se s účtem zase do plusu, tím půjčku splatíte. Takto to můžete využívat třeba i každý měsíc. Od banky si tedy berete jakýsi druh půjčky.
Často označován jako povolený debet
Slyšeli jste už název povolený debet? Tak těmito slovy se právě označuje kontokorent. K této službě však připadají jisté poplatky, proto je dobré předem si zjistit u dané společnosti, kde byste si chtěli kontokorent zřídit, veškeré podmínky. Může jít například o paušální poplatek, nebo o poplatek za přečerpání účtu či o nějaké další.
Tato služba může mnohým lidem pomoci, a to zejména v případě, že nemáte dostatečnou peněžní hotovost, přečerpali jste peníze z účtu, ale potřebujete ještě nějaké platby provést. Nebo v případě, že jste měli nenadálé výdaje a nechcete si brát půjčku na pár tisíc korun. Tento povolený debet totiž může dosahovat výši například až trojnásobku vašeho měsíčního příjmu. U někoho je to pár tisíc korun, u někoho to může i několik desítek tisíc. Nenadálou situaci lze tedy taktéž řešit výběrem „do mínusu“. Jakmile peníze budete mít, zase je tam vrátíte. V praxi se často setkáváme s tím, že je tam klient vrátí ihned další měsíc, jakmile mu přijde výplata. Poté už se zase může nacházet v kladných hodnotách bankovního účtu, a tudíž půjčku splatí. Obvykle totiž není uvedena splatnost této takzvané půjčky. Většinou se tato půjčka musí splatit do jednoho roku.