Pod názvem hypoteční úvěr si můžeme představit jakýkoliv typ úvěru, který je spojen se zástavou nemovitosti. Jedná se tedy o hypotéku. Hypotéka vlastně znamená zástavu čili je vždy hypoteční úvěr i samotná hypotéka spojena se zástavou nemovitosti. A čím se může ručit? Ručení nemovitostí znamená, že ručíte nějakým domem, bytem, pozemkem nebo jakýmkoliv jiným druhem nemovitosti. Ručit můžete v tomto případě i stavbou domu a nejčastěji se hypotéky berou právě na rekonstrukci bydlení, na výstavbu domu, nebo koupi bytu či domu. Hypotéku klasicky splácíte pravidelnými měsíčními splátkami. Jejich výše musí být předem stanovena v úvěrové smlouvě. Ve smlouvě se také musí nacházet doba splácení a veškeré ostatní náležitosti spojené s poskytnutím úvěru. Tento typ úvěru si můžete sjednat u běžných bankovních institucí, ale také u nebankovních čili soukromých společností. Zprostředkují vám je hypoteční makléři či finanční poradci. Úvěr si mohou sjednat jak fyzické osoby, tak i právnické.
Co se skrývá pod pokličkou?
Nahlédneme-li hlouběji pod pokličku, zjistíme, že existují dva typy hypotečních úvěru, a to účelový a neúčelový. Účelový je spojen se zástavou nemovitosti a je určen pouze na financování bydlení. Neúčelový úvěr však můžeme znát také jako americkou hypotéku a v tomto případě, bychom mluvili o možnosti, naložit se získanými penězi podle vlastního uvážení čili podle libosti. Druhý případ tedy není vázán na využití peněz na financování bydlení, ale i přesto se zde taktéž ručí nemovitostí.
Chcete si koupit pozemek a začít stavět? Pořídit si dům? Zrekonstruovat starší obydlí? Koupit si byt? Opravit si patro u rodičů v rodinném domě? Provést vestavbu, přístavbu či opravdu stávajícího domu? Plánujete rozsáhlou rekonstrukci bytu nebo rodinného domu? Právě pro tyto případy je možné použít hypoteční úvěr. Ten si sjednáte u banky či u nebankovní instituce, se kterou dohodnete podmínky, dáte nemovitost, kterou vlastníte do zástavy, získáte peníze a následně už jen splácíte měsíční splátky.