Vznikl v roce 2009 pod rukama anonymní skupiny, která si říká Satoshi Nakamoto. V té době, kdy jedna mince nestála ani cent, byl tato, dnes přední kryptoměna, populární spíše u tzv. geeků a dalších nadšenců moderních technologií, kteří s ním platili převážně mezi sebou, než v obchodech a restauracích tak, jako to známe dnes. Digitální měny měli původně opravdu měnami být.
Tuto myšlenku však zničili jeho samotní uživatelé, kteří je začali kupovat především jako investiční aktiva. Tento trend ještě více podpořily burzy, které umožnily nákup digitálních měn širší veřejnosti. Tím se rapidně zvýšila poptávka, dostupnost nabídek k prodeji ubyla, a to pro každé aktivum ve světě investic znamená růst ceny. Tento trend pokračoval ještě do nedávna. Dnes kryptoměny procházejí obdobím silného poklesu kvůli nezvykle vysokému nárůstu ceny v prosinci minulého roku a útočným zprávám státních institucí o zákazech a regulacích. Optimisté, kteří čerpají ze zkušeností z let minulých, kdy se již podobné krize stávaly, předpokládají, že ceny dorostou do pár měsíců zpět na původní hodnoty, které dost možná překonají.
Co bitcoin světu přináší?
Rozhodně peníze, kterých nikdy není dost. Mimo to ale také vlastní technologii transakcí, která oproti dnešním bankovním převodům vyniká svou rychlostí i bezpečností. Pokud by Vám totiž někdo chtěl vaše digitální mince ukrást, musel by překonat výpočetní výkon celé sítě, která si na každý připojený počítač zvlášť ukládá záznamy o všech transakcích, které jsou ale anonymní. Každý, kdo je do této sítě zapojen, sice může vidět v systému vaší transakci, ale nikdo k ní nebude moct přiřadit vaší identitu.
Kryptoměny musejí jít s dobou.
Protože se za poslední rok počet transakcí v celém světě digitálních měn ale zejména u bitcoinu rapidně zvýšil, síť je v současnosti nestíhá všechny zpracovat tak rychle, jako tomu bylo dříve. Doba trvání transakce se při velkém vytížení přibližuje k době trvání bankovního převodu do jiné banky. Poplatek za provedení takové transakce je proto také velmi vysoký. Jeden čas dokonce až 500 Kč za transakci. Je to však problém pouze bitcoinu, protože vyřizuje největší množství transakcí a na rozdíl od spousty ostatních kryptoměn funguje stále na původní blockchainové technologii z doby svého vzniku pouze s drobnými úpravami. Současný rok 2018 by ale měl tento problém vyřešit prvním skutečně velkým updatem této technologie, která by měla bitcoin upevnit na místě majoritní kryptoměny světa. Pokud tedy transakce budou opět za pakatel, vše začne lépe a efektivněji fungovat, zprávy médií budou opět optimističtější a lidé budou mít opět chuť tyto měny nakupovat.