SilnÄ› pochybuji o tom, že byste znali ÄlovÄ›ka, který by si aspoň nÄ›kdy nestěžoval na nedostatek penÄ›z. VÅ¡em z nás se nÄ›kdy pÅ™ihodÃ, že penÄ›z nenà po ruce dost. Je tomu tak i v dobrých Äasech, kdy jsou ukazatele naÅ¡Ã ekonomiky závidÄ›nÃhodné, a je to pochopitelnÄ› jeÅ¡tÄ› daleko horÅ¡Ã, když se nedaÅ™Ã. Což je vlastnÄ› typické pro dneÅ¡nà dobu.
Je pořád dráž a dráž, ovÅ¡em pÅ™Ãjmy nás lidà nerostou tak, jak by to bylo žádoucÃ. A tak se zvýšené výdaje plnÄ› nekompenzujà a stále vÃce lidà se dostává do situace, kdy je jim nevyhnutelnÄ› zapotÅ™ebà půjÄka.
Jenže ti, kteřà už nÄ›kdy žádali o půjÄku, mnohdy dobÅ™e vÄ›dÃ, že půjÄit si penÃze nemusà být snadnÄ›jÅ¡Ã, než si je vydÄ›lat. JistÄ›, teoreticky na tom nic nenÃ, protože se oslovà finanÄnà ústav, který penÃze půjÄuje, a po schválenà žádosti se penÃze dostanou, jenže v praxi to zase až tak jednoduché nebývá. Žadatel totiž musà být schopen prokázat žádoucÃm způsobem schopnost penÃze zÃskané ve formÄ› půjÄky vrátit. Protože půjÄky se vracejÃ, ty se nikomu nedávajà jako dárek napořád.
A tak ÄlovÄ›k ve Å¡patné finanÄnà situaci obÃhá banky a dalÅ¡Ã podobné finanÄnà ústavy, žádá o půjÄky a odcházà mnohokrát zklamán, pokud nedokáže doložit svoji schopnost splácet. Je to možná k uzoufánÃ, ale tak tomu prostÄ› je.
A pak se tedy možná dotyÄný rozhodne zkusit to u nebankovnÃch spoleÄnostÃ. Tam bývajà obvykle půjÄky snáze dostupné, tam toho po žadatelÃch zase až tak moc nechtÄ›jÃ. Ale i zde je tÅ™eba doložit, že bude mÃt ÄlovÄ›k z Äeho splácet, pÅ™ÃpadnÄ› se to musà doprovodit nÄ›jakou dostateÄnou zárukou, zástavou, spolužadatelem, ruÄitelem a podobnÄ›. Pokud nezvolÃme krátkodobé rizikové půjÄky, kde se žadatelů na nic neptajÃ, ale na oplátku požadujà pÅ™ehnané úroky a hrozà tu citelné sankce pro pÅ™Ãpad nesplácenÃ.
A tak je nakonec lepÅ¡Ã si penÃze vydÄ›lat. Ale když to nejde, mÄ›li by si lidé brát půjÄky aspoň s rozumem. Aby je dostali a zvládli splatit.