Začneme nejprve tím, že každý poskytovatel půjčky si musí ověřit registry dlužníků neboli podle zákona si musí ověřit o klientovi informace. Tato pravidla jsou v dnešní době daná zákonem, takže není možné, aby klientovi někdo poskytl finance, aniž by si neprověřil bankovní či nebankovní registry. Proč se tedy říká půjčka bez registrů? Jaký má vlastně význam? Půjčka bez registrů je běžně zažitý název, proto se stále používá, a proto i nebankovní společnosti tyto úvěry takto nazývají čili je stále najdete pod půjčkami bez registrů. Ovšem registry se prohlíží, ale jedná se o to, že záznamy mohou tyto soukromé čili nebankovní společnosti tolerovat. Proto u nich můžete získat úvěr i přesto, že máte záznam v registrech dlužníků nebo máte dluhy.
Registry dlužníků
Dalším pojmem je v tomto případě název „na dluhy“. Peníze na dluhy můžete samozřejmě získat. Půjčka a úvěr na dluhy bez nahlížení do registru je možnost, jak získat finance s tolerancí záznamů v registrech a s použitím financí na vyplacení dluhů. Peníze v případě neúčelových nebankovních úvěrů můžete použít jakýmkoliv způsobem čili nemusíte dokládat, na co je potřebujete, takže je můžete použít i na vyplacení svých závazků, dluhů nebo exekucí.
V případě, že chcete jeden dluh splatit jiným dluhem, můžete se dostat i do dluhových pastí. Každý si musí předem dobře rozmyslet, zdali je schopen splácet. Jedině tak je vhodné vzít si půjčku, pokud víte, že máte na splátku, abyste se nedostávali do zbytečných dluhových pastí. Vytloukat klín klínem se totiž nemusí vyplatit. Jestliže však nemáme jiné řešení a je půjčka nutností, pak vybírejte takovou, která má solidní podmínky.
Registry můžeme rozdělit do dvou základních skupin na bankovní a nebankovní. Dále je rozdělujeme na spotřebitelské a podnikatelské. Do těchto registrů se zaznamenávají dlužníci. V některých najdete pouze neplatiče, kteří nezvládají splácení svých závazků a mají dluhy, v jiných najdete jak pozitivní, tak i negativní zápisy.