Vždycky je dobré mít nějakou finanční jistotu, zvlášť pokud se jedná o bydlení a náklady s tím spojené. Co dělat, když se pokazí lednička, praskne těsnění u pračky, přestane fungovat televize nebo se rozbije trouba či poškodí kuchyňská linka? Mít odložené peníze je jedna věc, ale jak je to se spořením – převažují výhody nebo nevýhody?
Co tvrdí odborníci?
Většina expertů a ekonomů se shoduje na tom, že spořicí účty jsou nevýnosné, úroky nízké, poplatky vysoké a vklady a výběry většinou nějak omezené nebo podmíněné jistými pravidly. Inflace a poplatky většinou sežerou to, co nám na úroku a často i státní podpoře spoření vynese.
Úrok šel rapidně dolů kvůli inflaci, což ovšem znamená, že se spořicí účty nebo stavební spoření stávají nevýnosnými. Jaké jsou alternativy?
Podle obchodníků a ekonomů záleží na tom, jak velkou částku střádáte.
· Nemá cenu investovat do devizových trhů s částkou méně než čtyři sta tisíc korun je nevýnosné, navíc poměrně nestabilní. Avšak pokud se zadaří, můžete se těšit až na pětadvaceti procentní nárůst zisků. Na účtech devizových obchodníků není žádná blokace a peníze, které vkládáte, můžete vybrat nárově, podobně jako u spořicích účtů.
· Další alternativou je fond životního cyklu, kdy můžete investici koupit, vydělat na ní a pak ji kdykoli prodat. Jde jen o dobrý nápad a správné investování.
· Poslední alternativou jsou podílové fondy, které jsou asi tou nejvhodnější cestou, nechcete-li si zakládat bankovní spořicí účet.
Musíme si ale uvědomit, zdali jsme ochotni peníze riskovat. Jakýkoli úkol s penězi a jakákoli investice se může zvrhnout a v inflaci vás klidně dostat do dluhů. Pokud vám jde o skutečnou alternativu ke spoření, a pokud potřebujete i přesto mít peníze k dispozici, kdykoli je budete potřebovat, ať už to bude havárie v domácnosti nebo třeba jenom nedostatečný příjem, alternativa k bankovnímu spořicímu účtu dá se říct, neexistuje.