Jedna celá osm. Rekord byl překonán a vypadá to, že se nahoru nechystá, hlásí statistiky s tím, že lidé si na bydlení nejčastěji půjčují kolem dvou miliónů korun. Milióny se to jen hemží, lidé si stále více půjčují a banky mají žně!
Česká národní banka varuje
Banky jsou tak rozjeté a tak „nenasytné“, že stále častěji poskytují i 100% úvěry, na které mladé rodiny, které nemají finanční prostředky, slyší. Česká národní banka přitom varuje, aby poskytování těchto hypoték omezily. Vše, co se nyní děje v bankách, může také souviset s novým spotřebitelským úvěrem, jehož platnost je datována prvním prosincem 2016.
Co se například změní
Podle odborníků naroste administrativní zátěž kolem sjednávání hypoték. Více bude ze strany banky brán zřetel na vaši finanční situaci, na to, jak splácíte své případné dluhy apod. Pokud by tuto sondáž úředník (banka) neudělal, hrozilo by, že se můžete odvolat na neplatnost smlouvy a to až do tří let od jejího uzavření.
O takzvané nákladovosti úvěrů bude muset banka informovat bez jakýchkoli skrytých čísel. Vy tak budete moci mnohem lépe porovnat všechny klady a zápory mezi jednotlivými bankami. Navíc se taková nabídka nesmí po dobu 14. dnů měnit.
Mimořádné splátky úvěru nebo dokonce předčasné splacení, bude probíhat také v mnohem „přátelštějším“ duchu. Půjde například, po uplynutí fixace, splatit každým rokem, bez jakkoli poplatku až 25% hypotéky. Splatit celý úvěr půjde v případě prodeje, pokud bylas nemovitost s úvěrem svázána jako zástava.
Úvěry poskytnuté v cizí měně se také dočkají změn. Takže pozor, pokud pracujete v zahraničí nebo pokud žijete v zahraničí a chcete si vzít v Česku nemovitost na hypotéku.
V podmínkách jsou samozřejmě výjimky, ale za určitých předpokladů. Tohle je jen malá zmínka o změně zákona, která je potřeba brát jako informativní. Důležité opět je, se dopředu, před jakýmkoli podepsáním úvěru, se všemi podmínkami dopodrobna seznámit.