Ten, kdo nemá peníze, musí v jednom kuse uvažovat, jak se k nim dostat. A ten, kdo je má, musí pro změnu neustále uvažovat o tom, jak to zaonačit, aby mu tyto neztrácely svoji reálnou hodnotu, aby se za ně dalo i v budoucnu pořídit stejně nebo ještě lépe více než v tuto chvíli.
A proto se hledají co nejvýhodnější možnosti investování.
Což o to, možností je tu určitě dost, ale ne každá varianta se v tom kterém případě hodí. Zatímco někdo si pořídí běžný účet, na němž má peníze a mnohé s nimi spojené služby kdykoliv k dispozici, ovšem citelně prodělává kvůli nulovým či v nejlepším případě zanedbatelným úrokům, jiný pro změnu riskuje a investuje, což mu sice může přinést vytoužený zisk, jenže tento fakt je provázen rizikem tu větší a tu menší ztráty, tedy tím, že už se člověk nemusí nikdy více setkat ani se svým vkladem.
A ten, kdo nechce vsadit na žádnou ze zmíněných alternativ, ale kdo chce mít současně i vyšší úroky a nižší riziko, sází na termínované vklady.
Takové termínované vklady jsou pro mnohé z nás onou známou zlatou střední cestou, nabízející od každé z možných předností aspoň trochu. Nabízejí se tu totiž o něco vyšší úroky a zároveň nehrozí ztráta toho, co sem bylo vloženo.
Ovšem ani zde není vždy vše stejně dokonalé. A proto je třeba vybírat si termínovaný vklad podle parametrů, jež tento má. Tedy pochopitelně podle úroků, jež se u konkrétních nabídek různí, ovšem nejen podle těchto.
Je tu třeba brát v potaz i to, po jak dlouhou dobu lze sem investované peníze oželet. Protože je takový vklad výhodný pouze tehdy, když se dodrží stanovená délka vkladu, a pokud se podobný vklad musí zrušit předčasně, je to dost drahý špás.
Pak je důležitá i volba finanční instituce, protože mezi vklady do bank a družstevních záložen rovněž existují rozdíly, jež mohou ovlivnit výhodnost konkrétního produktu.
A svůj význam má i to, jaký je stanoven minimální vklad.
Ale jinak to může být dobrá volba. Pro toho, kdo potřebuje právě něco takového.