Víte, proč byste měli tuto složenku či pokyny k platbě dohledat? Je to jednoduché! Pokud nezaplatíte včas, budete muset platit pokutu.
Pokuta za pozdní platbu
Každý, kdo platí pozdě, bude muset uhradit úrok z prodlení v zákonem stanovené výši dle repo sazby stanovené Českou národní bankou, která je platná již od prvního dne příslušného kalendářního pololetí. Tedy nyní je to 0,05 %, zvýšené k tomu o 14%. Tento úrok se platí od pátého pracovního dne po dni splatnosti. To znamená, že budete platit pokutu každý den v uvedené výši od 8.6.2018.
Způsob úhrady
Možná vám přišla složenka a vy se teď ptáte, zda musíte utíkat na poštu. Je to tak, že způsob úhrady si můžete vybrat. Jaké způsoby jsou pro platbu finančnímu úřadu?
· SLOŽENKOU
· BEZHOTOVOSTNÍ platba z účtu na účet
· SIPO (pokud jste si na finančním úřadu službu do konce ledna nahlásili, nepřijde vám složenka, ale budete mít platbu zahrnutou právě v SIPU)
· HOTOVĚ na pokladně úřadu
Platba se platí najednou, pokud máte nemovitosti v jednom kraji a platba není vyšší, než pět tisíc korun. Pokud máte daň vyšší, budete mít v obálce více složenek, protože se platby platí zvlášť pro každý finanční úřad. A vyšší platba než pět tisíc korun se také rozděluje. První platba je na jaře a druhá potom na podzim.
Platba vyšší než 5.000,- Kč
Zmíněné platby, které jsou v součtu vyšší než pět tisíc korun, se tedy platí na dvě části. Jak jsou splatné?
1. Splátka – do 31.5.2018
2. Splátka – do 30.11.2018
Samozřejmě nikde není napsáno, že nesmíte zaplatit celou částku do konce května. To je povolené a pokud chcete mít tuto starost z krku, samozřejmě to udělejte hned. Před Vánoci se totiž málokomu hodí platit další tisíce za daň z nemovitosti.
Další využití peněz
Pokud vás zajímá, kam peníze jdou a k čemu budu, tak věřte, že tyto peníze jdou do rozpočtu vašeho města. Tedy město z nich může vylepšovat služby pro pohodlí svých obyvatel. Každé město dle svého uvážení a rozhodnutí může výši daně zvýšit až pětkrát a je to čistě v jeho režii.