Jsou věci, které bychom v životě neměli odkládat a mezi ně patří i založení spoření pro naše děti. Pokud to Vaše finanční situace umožňuje, začněte se spořením klidně hned pár měsíců po jejich narození. Nikdo neříká, že musíte od začátku spořit vysoké částky. Naopak, spořte prostě tolik, kolik můžete. Je jasné, že Vaše finanční situace po narození dítěte může být napjatější, zejména pokud je žena doma na mateřské a následně na rodičovské dovolené a rodina musí vyjít jen s jedním platem. Je pravděpodobné, že Vás finanční poradci budou přesvědčovat o tom, že byste měli spořit co nejvyšší částky, ale vy spořte opravdu jen to, co si můžete dovolit. Až se žena vrátí do práce a váš rodinný rozpočet se zvýší, můžete vy zvýšit částku na spoření.
Pro jaký typ spoření se rozhodnout?
1. Podílové fondy
Pokud jste ochotni trochu riskovat, pak se jedná pravděpodobně o nejvýnosnější variantu spoření. Jejich další výhodou je nízká minimální měsíční částka, a pokud splníte zákonné podmínky, budete odvádět 0℅ daně ze zisku. Je tu ale jedno velké ale. Můžete přijít o část či dokonce o veškeré úspory. Tomuto se dá však alespoň částečně předejít konzultací s odborníkem. Poradí Vám, které podílové fondy jsou relativně bezpečné.
2. Stavební spoření
Pravděpodobně nejoblíbenější varianta spoření v České republice, nebo aspoň tomu tak bývalo po celá dlouhá léta. Je totiž téměř bez rizika, což je pro řadu z nás silný argument. Jeho nevýhodou jsou pak nízké úroky a to, že jako rodiče nemůžete peníze vybrat bez soudního procesu. Můžete samozřejmě spoření také uzavřít na sebe, abyste se v budoucnu vyhnuli tomu, že Váš potomek bude chtít naspořené peníze utratit za věci, které se Vám ani trochu nelíbí.
3. Spořicí účet
Má váš potomek babičky, které ho o narozeninách, svátku i Vánocích obdarovávají hotovostí? Pak věřte tomu, že na spořicím účtu se tyto peníze dítěti, pokud je tedy obratem neutratí, zhodnotí lépe než doma na skříni v prasátku. Na spořicím účtu můžete získat také zajímavý úrok a navíc můžete s penězi manipulovat podle potřeby.