Chytli jste se do pasti jménem hypotéka? Nevíte, jak z ní ven? Hypotéka není samozřejmě žádná past na lidi, jedná se ekonomický uznávaný bankovní pojem, který představuje konkrétní podmínky daného finančního produktu, ale pokud to takto s nadhledem podáme, můžeme se zamotat do všech těch okolností kolem hypoték a najednou nevědět, jak z nich ven. Hypotéky se sjednávají pro běžné spotřebitele i pro podnikatele. Ručíte nemovitostí a peníze použijete na bydlení. To jsou základní vlastnosti hypoték. Většinou nám právě hypotéky pomáhají v tom, abychom si mohli zajistit vlastní bydlení, začít stavět dům nebo pořizovat byt. S financemi můžeme také rekonstruovat, opravovat, přistavovat a mnoho dalšího.
Může se však stát, že již nějakou dobu splácíte a najednou přijdete nějakým způsobem k většímu obnosu financí. Můžete dědit po rodičích, prarodičích nebo vyhrát v loterii. Nebo si šetříte z velké výplaty každý měsíc spoustu financí a najednou zjistíte, že máte tolik, že byste chtěli ulevit svým dluhům. Jak to udělat?
Splacení hypotéky v několika variantách
Existuje hned několik variant, jak splatit část nebo doplatit celou hypotéku. První z možností je splacení 25 % z vypůjčené částky, a to přesně v období fixace. Pokud to tímto způsobem učiníte, máte to zadarmo. A co je to ta doba fixace? Znamená to, že každý rok, měsíc před dnem uzavření vaší smlouvy, můžete splatit část dluhu. Pokud budete chtít splatit více jak 25 % z úvěru, můžete to taktéž provést během období fixace, ale už s určitými poplatky. Poslední možností je splacení celého dluhu neboli doplacení do částky, na kterou jste si hypotéku sjednávali. To můžete provést, ale s jedno procentním poplatkem. Ten však nemůže překročit při prodeji 50 000Kč. Zmínit ještě můžeme možnost doplacení celého dluhu do jeho plné výše na konci fixace, a to v případě těžké životní situace.
Předčasné splacení hypotéky je možné provést kdykoliv. Dřívější zákony to neumožňovaly nebo si za to společnosti a banky účtovaly vysoké poplatky. Ze zákona je tedy tato možnost umožněna.
Každý si však musí zjistit podmínky u své banky nebo společnosti, která mu hypotéku poskytla. Podmínky jsou vždy uvedeny ve smlouvě, kterou podepisujete.