Nebankovní společnosti: Co jsou vlastně zač?

Co potřebujete vědět o nebankovních společnostech?

Jedním z nejčastějších mýtů, kterému věří dokonce i někteří majitelé nebankovních společností, je, že nebankovní společnosti nepotřebují licenci od centrální banky, neboli České národní banky. To platilo před rokem 2016, ale od 1. prosince toho roku začalo platit nařízení, které ukládá všem subjektům, které chtějí poskytovat půjčky, povinnost si licenci obstarat. To zároveň znamená, že nebankovní subjekt musí prověřit finanční situaci žadatele o půjčku, a také mu musí poskytnout všechny informace o finančních nákladech s půjčkou spojených. Výhodou pro potenciálního dlužníka je


·         povinnost poskytovatele nechat žadateli 14 dní na rozmyšlenou od zaslání nabídky


·         právo splatit každý rok až 25% úvěru

půjčky přes internet
Dlužník je také lépe chráněn pro případ, že nebude schopen půjčku splácet. Stále ovšem platí, že různé nebankovní společnosti si „povinnost prověřit finanční možnosti žadatele“, vykládá různě, a také platí, že nebankovním domům obvykle nemusíte ukazovat trestní rejstřík a nezkoumají registr dlužníků. Ruku v ruce s těmito výhodami se ale zkomplikovalo získání dokonce i drobných úvěrů. Navíc zde panuje obava, že společnosti, které licenci nezískají, se přesunou do ilegality a budou se zaměřovat na lichvu, tedy půjčky s přehnaně vysokými úroky. Každopádně platí, že pokud si chcete vyřídit nebankovní půjčku, vodítkem vám může být členství nebankovní společnosti v České leasingové a finanční asociaci. Členstvím v této asociaci se společnosti zavazují respektovat zásady etického podnikání a právní řád ve všech jeho podobách.

 finance na internetu

Než si nebankovní půjčku vezmete

Navzdory špatné reputaci, nebankovní půjčky mohou být více než přijatelným řešením zejména pro takzvané mikropůjčky, tedy situace, kdy potřebujete poskytnou menší množství peněz. Konkurence na trhu tlačí firmy k tomu, že některé mikroúvěry u nebankovních společností jsou výhodnější než srovnatelné úvěry u běžných bank. I tak ale stále platí, že byste se měli mít velmi, velmi na pozoru, a důkladně si pročíst podmínky smlouvy, zejména části o předčasném splacení a sankcích za pozdní splátky. Problémem, zejména u mikropůjček, je, že člověk potřebuje peníze rychle. I tak byste si ale měli nechat alespoň pár dní na rozmyšlenou, a nenechat se do ničeho tlačit. Pokud na vás společnost s podpisem naléhá, je to špatné znamení, a signál, že byste se měli poohlédnout po jiném zprostředkovateli.    

 váš podpis

Vyřízení, vyplacení a splacení půjčky

Největší výhodou nebankovních půjček je jejich snadné vyřízení. Půjčky se obvykle dají vyřídit během několika minut přes internet, nebo dokonce i za pomoci mobilního telefonu, a peníze máte do druhého dne. K jejímu získání budete potřebovat bankovní účet, na který vám banka peníze vyplatí. Pokud jde o splacení, tak bude záležet na tom, o jaký typ půjčky se jedná. Mikropůjčky se většinou splácejí jednorázově, půjčky střední velikosti se splácejí v několika splátkách, a nebankovní americké hypotéky se splácejí podobně jako standartní hypotéky, ale vždy se ručí nemovitostí a úrok je vyšší. Opět připomínáme, že je nutné si opravdu důkladně prostudovat podmínky splacení, abyste neplatili zbytečně vysoké částky.