Centrální banka, jak už je naznačeno, změní a to doslova zvýší výši úroků koncem září 2017. Jako první pocítí zákrok České národní banky lidé, kteří již hypotéky mají a mají tak zvanou plovoucí sazbu. I když se české ekonomice daří, nezaměstnanost u nás je historicky nejnižší a vůbec v rámci naší země se daří, brzy přejde úsměv všechny, kteří hypotéky již mají a nebo se chystají právě nějakou získat.
Centrální banka letos poprvé po deseti letech zvýšila v srpnu úrokové sazby o 0,25 procenta a bude dál pokračovat. Další vlna by se dala tedy, jak bylo zmíněno, očekávat již právě v září, což naznačuje rychlejší zvyšování oproti očekávání. ČNB tedy předběžně naznačila, že je pro další zvýšení již na konci září 2017. Může to mít i souvislost s pochvalou mezinárodní ratingové agentury Fitch od které Česká republika získala místo stabilní známky lepší hodnocení a to konkrétně POZITIVNÍ. To samozřejmě může mít, jak už bylo zmíněno, jednoznačně vliv na zvýšení sazeb Českou národní bankou.
Naštěstí je obrovská konkurence na trhu nejen s hypotékami, ale také obecně s půjčkami, takže se dá předpokládat, že zdražování bude probíhat opravdu opatrně a jen o drobné desetiny procenta. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že zvyšování bude spíše plíživé a bankéři pravděpodobně budou čekat až na listopad.
Pokud se ptáte, proč se uměle tedy zvyšují úrokové sazby u hypoték a úroků obecně, je to obava analytiků a také naší centrální banky z přehřívání české ekonomiky, které by nakonec mohlo skončit obrovskou krizí a to hlavně na poli realit. Ceny realit, díky dostupnosti hypoték, rostou u nás v České republice nejrychleji v celé Evropské unii. Od loňského roku se podle odborníků zvýšila cena realit o více než deset procent.
Je jasné, že celou situaci má tedy pod kontrolou Česká národní banka, která reaguje na vývoj na realitním trhu již od počátku letošního roku a zahájení prací na aplikaci novely, která změnila podmínky pro poskytování hypoték.
Předběžně lze z aktuálního vývoje usuzovat, že zvyšování úrokových sazeb bude nadále pokračovat i v roce 2018. Na konci příštího roku by se tedy místo výše sazby 0,25 procenta měla centrální sazba pohybovat ve výši 1,25 procenta. To by znamenalo, že by v hypotečních bankách dostalo úrokovou sazbu někam nad tři procenta, oproti sazbám v roce 2016, které byly pod dvěma procenty.