Půjčky souvisí s úroky a úroky souvisí s úvěry. Koloběh půjček je založen na stabilitě systému, výnosu pro banky a přijatelném úroku pro klienty. Výhoda je to pro všechny. Pro ty, kdo si půjčují, protože získají peníze i pro ty, kteří tyto peníze poskytují. Všechny tyto aspekty do sebe musí zapadat správně, aby vše mohlo fungovat. Úroky z úvěrů se mohou odlišovat u různých bankovních institucí, finančních i nebankovních společností až o několik procent. V některých případech jde o pouhé desetiny či setiny procenta, v jiných může jít o procento až dvě nebo i o několik procent.
Úrok se vyjadřuje úrokovou sazbou. Ta se často nazývá také jako úroková míra, obě varianty vyjadřují jedno, a to samé čili úrok v procentech. Zhodnocení může být roční nebo pololetní, ale také měsíční v případě krátkodobých úvěrů nebo čtvrtletní.
Nejnižší nebo nejvyšší
Úroky nemůžeme posuzovat jako nejvyšší nebo nejnižší. Nedá se vyčíslit konkrétní jedno číslo, které by vyjadřovalo úrok, takže nemůžeme mluvit ani o nižších ani o vyšších sazbách. Záleží na jednotlivých konkrétních nabídkách od poskytovatelů půjček a úvěrů, jaké nastaví parametry.
Úroky vždy připadnou věřiteli čili tomu, kdo nám peníze poskytuje. Většinou se splácí v pravidelných splátkách. Ty bývají nejčastěji měsíční a zahrnují jak část z vypůjčené částky, tak částku úroku.
Nemáte peníze a potřebujete si půjčit? Přemýšlíte nad úvěrem? Bude se jednat o vyšší nebo nižší částku? Úroky se odvíjí od mnoha faktorů a mohou být nastaveny individuálně. Vždy je znáte dopředu, proto můžete různé nabídky porovnávat. Některé banky či jiné například nebankovní společnosti nabízí zpracování nezávazné nabídky. Ta bývá zdarma, takže za ni nic neplatíte a nebývá ničím podmíněna. Díky tomu můžete zjistit přesnou sazbu, kterou byste při uzavírání smlouvy získali.
Úroky se musí platit vždy. Moc půjček bez úroku zatím neexistuje. V případě, že se jedná o bezúročnou půjčku, pak je to zřejmě typ krátkodobé půjčky, která je splatná třeba do jednoho měsíce a poskytuje částku pouze na pár tisíc korun.