Připravte se, jdeme pro hypotéku!

Určitě jste se již setkali s někým, kdo si chtěl koupit nemovitost, a protože neměl dostatek vlastních zdrojů, musel požádat o hypotéku. Možná právě i vy uvažujete o vlastním bydlení a tak vám pár informací k tomu, co budete potřebovat, pomůže v přípravách a hlavně v tom, učinit si předběžný přehled o tom, co opravdu potřebujete vědět a dokládat.

mince

1.  Výše úvěru
Výši poskytovaného úvěru si samozřejmě nemůžete zvolit libovolně. Je zapotřebí samozřejmě vědět, kolik za danou nemovitost budete platit prodejci. Není možné chtít koupit byt za milion korun a v podstatě bezdůvodně chtít po bance milion a půl.

2.  Hodnota nemovitosti
Hodnotu dané nemovitosti neurčujete vy sami. Samozřejmě odhad prodejce by měl vycházet z nabídky, poptávky, standardů v dané oblasti a stavu nemovitosti. Rozhodující potom je ale odborný odhad, který zajistí profesionální odhadce nemovitostí. Podle toho pak banka uvažuje a schvaluje výši poskytnutého úvěru.

3.  Délka fixace
Pokud už se pro hypotéku rozhodnete, je potřeba zvážit také dobu fixace. To znamená dobu, po kterou se nezmění úroky na vaší hypotéce. Za určitých okolností se může zdát, že ideální délka fixace je pět let, protože po tu dobu máte garantováno, že se úroky nezmění. Nicméně druhou stranou mince je, že po třech letech může být úroková sazba také nižší, než jste měli sjednanou původně.

dům

4.  Délka splácení
Jak dlouho chcete úvěr splácet? To je poměrně zásadní otázka. Samozřejmě poskytovatel vždy bude chtít úroky, protože z toho je fakticky živ. Pokud tedy zvolíte dlouhou dobu splácení, budete mít splátky navýšené o menší částku na úvěru, protože se úroky rozloží na dlouhou dobu. Pokud však budete chtít splácet úvěr krátkou dobu, dejme tomu deset let, může se stát, že splátka bude vysoká nejen kvůli krátké době, ale také kvůli úrokům, které banka tak jako tak z hypotéky potřebuje získat, ať ji splácíte dlouho či krátce.

5.  Vlastní úspory
Nově by banky neměly poskytovat úvěry na celou hodnotu nemovitosti. Člověk by měl mít naspořeno alespoň deset procent z celkové částky, aby bance prokázal, že opravdu je schopný a vždy za každých okolností schopný bude, splácet úvěr.

6.  Váš hrubý měsíční příjem
Nezapomeňte, že jednou z důležitých položek při žádosti o úvěr je také výše vašich příjmů. Nenechte se zmást. Můžete podnikat a poměrně úspěšně, ale pokud nejste zaměstnaní na dobu neurčitou, budete mít velmi obtížné dosáhnout na schválení hypotéky.

7.  Váš věk
Věk je dalším rozhodujícím faktorem, který ovlivňuje schválení hypotéky. Pokud máte před důchodem, můžete se pravděpodobně s hypotékou rozloučit.

8.  Výše splátek jiných úvěrů
Banka, která by vám hypotéku měla schválit, si také projde ostatní bankovní a nebankovní rejstříky, aby zjistila, zda máte jiné úvěry. Pokud ano, bude třeba doložit výši splátek. Pokud ne, banka si také prověří historii a to, jak jste k ostatním dřívějším úvěrům přistupovali. Ostatně to udělá vždy.

rodina

9.  Celkový počet osob v domácnosti
Schválení hypotéky závisí také na tom, zda jste na financování hypotéky sami nebo máte vedle sebe manžela či manželku. Pokud jste sami a máte-li k tomu dítě a váš příjem není nadstandardně vysoký, na hypotéku pravděpodobně nedosáhnete, i kdybyste byly spořiví a spolehliví lidé.

10.               Příjem partnera
Výhodou vám může být, pokud s vámi v domácnosti žije partner, manžel či rodič, kteří jsou ekonomicky aktivními jedinci. Pak se doloží příjmy těchto osob a oni se stávají s vámi žadateli o úvěr a je opět větší pravděpodobnost, že hypotéky dosáhnete.

Není to jednoduché, ale pokud patříte mezi slušné a pracující lidi, určitě najdete cestu, jak hypotéku získat a splnit všechny požadavky banky.