Úroky se platí bance či jiné nebankovní společnosti a znamenají jakýsi druh „přeplatku“. Je to odměna věřiteli čili poskytovateli půjčky, za to, že nám půjčil peníze. Věřitelem bývá banka nebo jiná finanční instituce, například to mohou být takzvané nebankovní společnosti poskytující úvěry a půjčky.
Jestliže si bereme půjčku, pak se nejspíše úroků obáváme, protože z logického hlediska čím vyšší je úroková sazba, tím samozřejmě více zaplatíme. Úroky se vypočítávají z výše dluhu. Úroková sazba je udávána v procentech, jako roční sazba.
Chcete si vzít půjčku a přemýšlíte, jaké mohou být úroky? Existují samozřejmě vzorce a výpočty, ale rychlejší je použití úrokové kalkulačky. Na internetu se vyskytuje celá řada podobných kalkulaček. Do těch stačí zadat pár parametrů a vyskočí vám výsledek. Úrok se dá zjistit tímto poměrně jednoduchým způsobem. Ještě si můžeme říct jednu informaci a to tu, že se vždy vypočítá ze zbývajícího dluhu. Jak úvěr postupně splácíte, snižuje se jeho celková výše, snižuje se i částka úroků.
Úroky to nekončí
Samotným úrokem to však nekončí. K půjčce je potřeba připočítat ještě i další druhy poplatků. Může se jednat o poplatek za posouzení žádosti, může následovat poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za správu úvěru, poplatek u dané instituce či banky za vedení účtu, poplatek za čerpání financí či některé další. Úroková sazba je běžným parametrem a je vždy součástí každé půjčky. Abychom zbytečně „nepřeplatili“, musíme se dívat i na další měřítka a vlastnosti dané konkrétní půjčky. Úroky navíc banky či nebankovní společnosti většinou u svých půjček uvádějí. V dnešní době jde o velký fenomén, protože se tím banky a ostatní finanční společnosti předhánějí.
Úroky u různých půjček můžete porovnávat. Půjčky poskytují banky a další nebankovní společnosti. Na výběr tedy není ze dvou variant, kterou půjčku byste si chtěli sjednat, ale existuje jich celá řada od různých poskytovatelů, tedy různých společností a bankovních institucí.